Okolí

Rusava je rájem odpočinku pro rodiny s dětmi, houbaře, rybáře, nadšené turisty i cyklisty... 

Koupaliště Rusava

Velmi pěkné koupaliště se solárním ohřevem vody. Návštěvníkům areálu je k dispozici velký bazén o délce 43 m se skluzavkou a vodními chrliči, dětské brouzdaliště s vodním hřibem a 66 m dlouhý tobogán a venkovní whirlpool s masážními lavicemi a tryskami. Voda v bazénu je vyhřívaná solárními kolektory, které jsou svojí plochou (540 m2) největším funkčním fototermickým systémem v celé ČR. V areálu koupaliště je umístěn dětský koutek s lezeckou stěnou a prolézačkami, asfaltové hřiště pro míčové hry, pískové hřiště pro plážový volejbal, ruské kuželky a skákací trampolína.


Muzeum Rusava

Muzeum Rusava – Památník obce připomíná osobitou historii obce, kulturu a způsob života obyvatel, věnuje se lidové kultuře a umění, představuje tradiční řemesla, nářadí, valašské kroje, dřevěný nábytek a další výrobky, které patřily ke každodennímu životu rusavského lidu. Historie i současnost obce je také plně svázána s řadou umělců, kteří si Rusavu oblíbili a nechali se jí inspirovat. Ve výstavní síni muzea jsou vystavena výtvarná díla od malířů Adolfa Kašpara, Jana Kobzáně, Františka Ondrůška, Ludvíka Schneiderky, Marie Gardavské, Františka Podešvy, Františka Hlavici, Jana Uruby, Stanislava Stanovského, Marty Makovské aj.


Přehrada Rusava
Menší přehrada na potoku Ráztoka v údolí nad obcí Rusavou. Vodní nádrž je využívaná jako přírodní koupaliště. V jedné z chatek nad hrází funguje bufet. Místo je dostupné autem po asfaltové silnici.

Ski Areál Rusava
Lyžařské středisko s dlouholetou tradicí, které se nachází v centru obce Rusava nad Obecním úřadem ve výšce 410 m.n.m. V areálu jsou v provozu tři lyžařské vleky - pro dospělé o délkách 387m a 417m a jeden vlek dětský v délce 100m. Průměrný sklon tratě je 11 stupňů. Sjezdová trať je vhodná zejména pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře nebo snowboardaře, ale vzhledem k členitosti terénu je vhodná i pro pokročilé lyžaře. Středisko také nabízí každodenní večerní lyžování. Svah je upravován každý den sněžnou rolbou, dostatek sněhu po celou zimní sezónu zajišťuje šest sněhových děl.
Hostýnské vrchy
Pro krajinný ráz Hostýnských vrchů je charakteristický reliéf, který tvoří soustava hřbetů převážně směru severovýchod - jihozápad. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník (865 m n.m.). Krajinný ráz rovněž tvoří typické vysoké zastoupení lesů doplněné podhorskými loukami a pastvinami. Erozivní činností horských toků zde byla vyhloubena hluboká údolí. Malebnost okolní přírody dokreslují četné skalní útvary a studánky. Zajímavá místa regionu představuje trojice naučných stezek. Vinařskou raritou jsou nejseverněji položené vinice v rámci vinařské oblasti Morava v obci Horní Lapač. Obce a města Hostýnských vrchů žijí bohatým kulturním životem, jemuž dominují lidové tradice. Jízda na kole, procházky přírodou, projížďky na koni, koupání, lezení, lyžování, bruslení – a mnoho dalších podob může mít aktivní letní nebo zimní dovolená v Hostýnských vrších. Kromě Hostýna jsou hlavními turistickými centry oblasti Hošťálková, Rusava, Rajnochovice a kopce Tesák a Troják. Vede tudy množství turistických značek.
Svatý Hostýn
Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost. Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Na počátku schodiště, které vede až k bazilice, je Vodní kaple s vývěrem zázračné vody. Velice cenná je Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Poslední zastavení cesty je v blízkosti lesního hřbitova, kde jsou pochovány osobnosti, jejichž život byl spojen se Svatým Hostýnem. Na vyšším vrcholu je 15 m vysoká rozhledna s 59 železnými schody. Vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.
Hrady
Významná je zřícenina hradu Lukov, který se díky neúnavné práci několika generací nadšenců opět probudil k životu. U Brusného stával hrad Křídlo, ve kterém v 15. století existovala jedna z největších dílen na falešnou ražbu mincí na Moravě. Poblíž Chvalčova najdete Obřany, druhou nejvýše položenou hradní zříceninu na Moravě, nachází se ve výšce 704 m.
Zámky
Zámek v Bystřici pod Hostýnem je zajímavý tím, že majitelé jej nepřestavovali, ale k starým budovám přistavovali novější, odpovídající dobovému stylu. Posledními šlechtickými majiteli byli Laudonové, potomci slavného generála. Holešovský raně barokní zámek se svým rozsahem a slohovou čistotou dochovaných konstrukcí, řadí mezi nejvýznamnější doklady rané barokní zámecké architektury v českých zemích. K východní straně zámku přiléhá rozsáhlá zámecká zahrada, která vznikala od 17. století. Arcibiskupský zámek v Kroměříži a zahrady zaujímají vyjímečné postavení mezi předními moravskými památkami. Po celou dobu své existence byly majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužily především jako reprezentační rezidence.Další tipy na výlety:
Lešná (ZOO) 25km
Rožnov pod Radhoštěm (skanzeny) 40km
Teplice nad Bečvou (jeskyně, propast) 25km
Helfštýn středověký hrad 25km

Sportovní aktivity v okolí:
MTB trasy, značené trasy MTB maratonu Drásal a Rusavská padesátka
Možno pronajmout hřiště s umělým povrchem
Tenisový kurt
Upravené běžkařské trasy v rámci Hostýnské magistrály
Sjezdovka s umělým zasněžováním 500m od apartmánu
Blízká lyžařská střediska: Rusava, Ski areál Tesák, Troják, Trnava.